Adventure Racing Ontario
Series Standings for 2017

Interim results as of July 31, 2017. For the full list of ranked teams click here.

Coed Division

  1. No Turning Back (Rick Swinson, Laura MacDermaid)
  2. Attack From Above (Chris Laughren, Ashleigh Laughren, Nicole Johnson, Julie Parent)
  3. Team Sisu (Sarah Evans, Shawn Evans)
  4. Spinning Out of Control (Kelly Legge, Chris Legge, Gavin Lawson, Greg Diamond)
  5. Quantum Cats (Heidi Langenberg, Deler Langenberg)

Female Division

  1. The Breakfast Club (Tracy Roth, Ginger Gibson, Connie Byham, Emily Donkers, Nicole Van Muyen)
  2. Navigate This (Michele Kitson, Willow Barker, Angela Shepard, Angela Silvaggi)
  3. 2Girls1Boat (Cherylle Tardiff, Kimberly MacKinnon)
  4. Hot to Trot (Laura Gillis, Lisa Wilson, Kelly Farrell, Liz McDowell)
  5. J2K (Kim Jewell, Julie Kay Dracup)

Male Division

  1. Tickled Pickles (Daniel Arki, Ben Walkowiak)
  2. Adventurists (Andrei Neagoie, Riley Armstrong, Ben Liang, Nathan Nisbet, Scott Kerr)
  3. Sibling Rivalry (Glenn Womack, Darren Womack)
  4. Uphill Both Ways (Matthew Reynolds, Steve Stanisic, Dave Brydson, Rob Francis)
  5. Outliers (Peter Denison, Craig Adkins, Scott Wilson)

Adventure Racing Ontario
Series Standings for 2016

Final as of November 30, 2016. For the full list of ranked teams click here.

Coed Division

  1. Long Sault Longshots (Robert Makurat, Dorota Urbaniak, Jacek Jacowiecz)
  2. Spinning Out of Control (Kelly Legge, Chris Legge, Lawson Gavin, Greg Diamond, Wayne Bennett)
  3. Flatlanders (Shawn Walker, Adriana Walker, Scott Stein, Caleb Walker, Megan Walker)
  4. No Turning Back (Rick Swinson, Laura MacDermaid)
  5. KaChow (Eric Smith, Drake Baird, Angelica Haggert)

Female Division

  1. Navigate This (Michele Kitson, Kelly Jackson, Willow Barker, Angela Shepard, Chandy Johnson)
  2. The Wonderbroads (Kristen Harrison, Heidi Langenberg, Laura Smith, Melanie Boultbee)
  3. Speed Bunnies (Wanda Prochazka, Stina Bridgeman, Sophia Tsouros, Barbara Niess, May Olga Huber)
  4. Dirt Divas (Stephanie Rhea, Nicky Cote)
  5. The Breakfast Club (Tracy Roth, Ginger Gibson, Connie Byham, Melissa Hamilton)

Male Division

  1. RaceDayRush (Adrian Makurat, Jacek Jackiewicz, Marcin Michalik, Adam Suszka)
  2. Crash Splash and Dash (David Varty, Steve Hunter, Brad Elliott, Luc Frechette, Erik Petersen)
  3. Black Swan Racing (Nathaniel Hoover, Kyle Nesbitt, Keegan McCallum)
  4. Flummoxed (Ken Batten, David Crawford, Anthony Subject, Simon Mellor)
  5. Tickled Pickles (Dan Arki, Ben Walkowiak, Andrew Arki)